pon., 13 maj
|Katowice
O co im chodzi?
Wśród wielu bardzo różnych zgłoszeń zatroskanych dorosłych przechodzących ze swoimi dziećmi do psychoterapeuty, po wymienieniu objawów lękowych, depresyjnych, autoagresywnych, szybko rozmowa zmierza do wspólnego punktu: poczucie własnej wartości.
Czas i miejsce
13 maj 2024, 09:00 – 15:00
Katowice, Mikołowska 26, 40-066 Katowice, Polska
O wydarzeniu
Wśród wielu bardzo różnych zgłoszeń zatroskanych dorosłych przechodzących ze swoimi dziećmi do psychoterapeuty, po wymienieniu objawów lękowych,
depresyjnych, autoagresywnych, szybko rozmowa zmierza do wspólnego punktu: poczucie własnej wartości.
Większość rodziców właśnie „niskie poczucie własnej wartości” swoich dzieci spostrzega jako źródło problemów psychicznych. Niemal codziennie słyszę jak rodzice motywują swoje dzieci do większego wysiłku, intensywniejszej pracy oraz rozwoju swoich zainteresowań poprzez udział w zajęciach dodatkowych w nadziei, że to spowoduje wzrost siły psychicznej, poczucia bycia kimś wyjątkowym i odwagi w zdobywaniu świata. Ta powszechność niewiary w siebie, w swoją pozytywną przyszłość młodych ludzi budzi zastanowienie nie tylko edukatorów i psychoterapeutów, ale przede wszystkim rodziców. Wielu zadaje sobie pytanie, co takiego stało się z młodym pokoleniem, które wszystko ma i jednocześnie nie potrafi się tym cieszyć, popadając w stany lękowo-depresyjne. To „niskie poczucie własnej wartości”, które stało się częścią wewnętrznego świata dzieci i nastolatków, ogromnie dziwi otaczających ich dorosłych, którzy pracują wiele godzin, by zapewnić dzieciom odpowiedni standard życia i dostęp do edukacji. W czasie konferencyjnego spotkania będziemy wspólnie starali się odpowiedzieć na tytułowe pytanie: „O co im chodzi?”
Zapraszam Państwa do wspólnego zastanowienia się, jak wspierać młodych ludzi, aby nie tylko chciało im się żyć, ale aby życie, które przed nimi było dla nich radosne, fascynujące i przyjemne. Zapoznam Państwa z odkryciami Johna Bolbiego, twórcy teorii więzi, i jego uczniów, abyśmy rozpoznając potrzeby naszego ssaczego mózgu, mogli żyć w zgodzie z nim.
Justyna Serafin-Wójkowska – socjolożka i psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (nr 325) i terapeutka
par EFT. Od 20 lat wspiera pary, rodziny i osoby indywidualne w budowaniu trwałych, bezpiecznych i satysfakcjonujących związków. Zawodowo związana z Katowickim Instytutem Psychoterapii, gdzie prowadzi terapię indywidualną, partnerska i rodzinną. Od kilku lat prowadzi swój autorski program rozwojowy dla kobiet: „Towarzyszę sobie z życzliwością” oparty o teorię więzi oraz współprowadzi warsztaty dla rodziców i nastolatków: „Przytul mnie mocno i pozwól być sobą”.